Facebook uzaklık derecesini ölçüyor

2016-02-07 15:15:00

Facebook uzaklık derecesini ölçüyor

Facebook’taki diğer kullanıcılarla aranızda kaç kişi var? Diğer insanlara ne kadar uzaktasınız?
 
Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, son açıklanan 2015 sonu rakamlarına göre 1,59 milyar kullanıcıya ulaşmış durumda. Dünya nüfusunun 7,5 milyar olduğunu düşünülürse her 5 kişiden biri Facebook kullanıcısı demek oluyor. 1,3 milyarlık nufusa sahip Çin’de yasaklı olan Facebook’u ve dünyada yaklaşık 4 milyar kişinin internete ulaşma imkanının olmadığını düşünecek olursak Facebook’un aslında tüm internet olan cihazlarda mevcut olduğunu varsayabiliriz.
 
Konumuz olan Facebook’un ağ algoritması Six Degrees of Separation teorisinden ilham alınarak geliştirildi. Bu teori ilk defa Macar Yazar Frigyes Karinthy tarafından 1929 yılında ortaya atılmıştı. Six Degrees of Separation teorisi icelendiğinde dünyadaki herkese en fazla 6 kişi üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Neden 6 diye sorarsanız, bunun altında bazı istatistik hesaplamalar yatıyor. Bu teoriyi duyduktan sonra dünya size daha küçük geliyor.
 
Facebook, bu teoriye uygun bir algoritma üzerinden tüm kullanıcılarını değerlendiriyor ve insanların daha sıkı bir şekilde birbirlerine bağlanabilmelerini hedefliyor.
 
Son açıklanan bilgilere göre Facebook’taki herhangi 2 kullanıcı birbirlerine ortalama 3,57 derece uzaklıkta bulunuyor.Yani Facebook’ta herhangi birisine ortalama 3,57 kişi üzerinden erişebilirsiniz.
 
 
6 derece uzaklık mesafesi
 
Hesaplamalara bakılırsa Facebook kullanıcıları çoğunlukla 2.9 – 4.2 aralığında uzaklık derecesine sahipler. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 3.17 uzaklık derecesine sahip. Facebook’un COO’su Sheryl Sandberg ise 2.92 uzaklık derecesi ile patronunu sollamış durumda.
 
2011 yılında ise Facebook’un ortalama uzaklık derecesi 3.74 olarak hesaplanmıştı. O yıllarda ise sosyal ağın 721 milyon kullanıcısı vardı.
 
Facebook’un en büyük hedefi tüm insanları sımsıkı birbirine bağlayıp ortalama uzaklık derecesini düşürebilmek ve aradaki mesafeyi en kısa hale getirebilmek.

3
0
0
Yorum Yaz